Kredi Sorguları Kredi Puanlarını Nasıl Etkiler?

Kredi sunan bir banka veya şirketten kredi başvurusunda bulunursanız, raporunuzda bir soruşturma rapor edilir. Bu zor çekme kredi soruşturma olarak adlandırılır. Yumuşak bir sorgulama, raporunuzun kredi sunmayan bir kurum tarafından çekilmesi durumunda ortaya çıkar. Yumuşak bir sorgulama alabilecek kurumlar şunlardır: işverenler, borç vermeyenler, devlet kurumları veya kendiniz. Kredi raporunuz borç veren bir kurum tarafından her çekildiğinde, puanlarınız üzerinde 3 ila 5 puan kadar olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Borç veren kuruluşlardan gelen sorular 2 yıl boyunca kredi raporunda listelenmiştir.

Bir ipotek, öğrenci kredisi veya otomatik borç için başvuruda bulunursanız, soruşturma 30 gün boyunca kredi puanlarınızı etkilememelidir. Ayrıca, 45 günlük bir süre içinde ipotek, öğrenci kredisi veya oto kredisi taleplerinin sadece bireysel bir sorgulama olarak sayılması beklenir. Bu istisnalar, bireylerin cezalandırılmadan en iyi kredi oranları ve şartları için alışveriş yapmalarını sağlar. Diğer tüm kredi türleri için sorular: mağaza kartları, banka kredi kartları, gaz kartları ve kişisel kredi talepleri anında puanlarınıza karşı sayılır.

Ana kredi kuruluşlarının 3'ünden (TransUnion, Equifax ve Experian) yıllık olarak ücretsiz bir kredi raporuna hakkınız vardır. Ücretsiz raporu, yıllık creditreport.com adresinden çevrimiçi olarak talep edebilirsiniz. Hükümet kurallarına göre, herkes her bir ana kredi raporlama kurumundan her yıl bir ücretsiz kredi raporu alma hakkına sahiptir. Raporunuzun ücretsiz bir kopyasını aldıktan sonra hatalar, yanlışlıklar, yetkisiz sorular veya başvuruda bulunmadığınız herhangi bir borç olup olmadığını iyice inceleyin. Ayrıca, muhtemelen eski bir eş veya ebeveynden, artık ilişkilendirilmek istemediğiniz yetkili bir kullanıcı hesabı olup olmadığını da doğrulayın.

Aşağıda, bir kredi puanı belirleme için temel hesaplama ayrıntıları verilmektedir. Kredi puanının yüzde 10'u, bir bireyin son 12 ay içerisinde başvurduğu kredi talep miktarına göre belirlenir. Bir kredi puanının yüzde beşi, kredi geçmişinizde sahip olduğunuz süre veya ödeme sayısına göre belirlenir. Bu faktör nedeniyle, açık olarak ödenmiş hesapların açık tutulması genellikle yararlıdır. Bir hesabı kapatırsanız, iyi ödeme geçmişi artık kredi notunda hesaplanmayacaktır. Kredi notunun yüzde 10'u açılan kredi karması ile belirlenir. Bir tüketicinin çeşitli döner ve taksitli kredileri ödeme kabiliyeti, daha az deneyimli bir tüketiciden daha iyi bir risk olarak kabul edilir. Skorun yüzde otuz beşi ödeme geçmişine göre belirlenir. Son ödemelerin gecikmiş ödemelerden daha büyük zarar verici etkisi vardır. Skor hesaplamasının kalan% 30'u tüketici tarafından kullanılan kredi yüzdesi ile belirlenir. Döner hesaplardaki bakiyeleri 50'nin altında veya hatta mevcut bakiyelerinin% 30'unun altında tutmak faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir